Przedstawiamy relację z wyjazdu zwycięskich drużyn do Wilna.

Zaczynamy relacją fotograficzną:

https://photos.google.com/share/AF1QipNUBTg-KdXWyOMiNw6O1lle1YVq09usvmsTdoP5yvi7p-jjCslvDkhbY2pN8rP_6A?hl=pl&key=MS1BY2M2dGdwbjJRZThha21aRDNPOUI1XzdWc2F3

A tu kilka słów komentarza s. Magdaleny:

Nasze zwycięskie drużyny wraz ze swoimi opiekunami, w ramach wygranej w II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o św. Jadwidze Królowej „O Lilię Jadwigi Andegaweńskiej” wybrały się na Litwę. Pierwszym punktem naszej wyprawy była Błażowa, skąd zabraliśmy naszą zwycięską drużynę. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Jacka Rawskiego mieliśmy okazję zobaczyć kościół św. Marcina w Błażowej, który został wzniesiony w latach 1896-1900 według projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego.

Kolejnym punktem był Parczew – miejsce mieszkania zwycięskiej drużyny w kategorii szkół podstawowych. Po porannej Mszy św. w kościele parafialnym, wczesnym rankiem wyruszyliśmy w stronę Litwy. Po południu 10 czerwca dotarliśmy do Trok – miasta położonego nad jeziorem Galvè. Początki miasta należy łączyć z osobą księcia Giedymina oraz jego syna Kiejstuta. Zwiedziliśmy tam zamek, który został wzniesiony w XIV i XV w. oraz kościół Nawiedzenia NMP, w którym jest obraz Matki Bożej Trockiej koronowany papieskimi koronami. Stamtąd wyruszyliśmy dalej w stronę Wilna. Po drodze zajechaliśmy do Ponar, miejsca masowych mordów dokonywanych w czasie II wojny światowej  przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej. W kwaterze polskiej pomodliliśmy się za pomordowanych w lasach ponarskich. Wieczorem dotarliśmy do Wilna.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Wilno. Piękną panoramę miasta oglądaliśmy z Góry Trzech Krzyży. Zwiedziliśmy piękny barokowy kościół św. Piotra i Pawła, a następnie udaliśmy się na Cmentarz na Rossie. Przy pomniku, gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego pomodliliśmy się za wszystkich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Następnie udaliśmy się do Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie był czas na wspólną Eucharystię. Byliśmy również w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Dawniej w tym miejscu była pracownia malarska, w której prof. E. Kazimirowski namalował obraz Jezusa Miłosiernego zgodnie ze wskazówkami s. Faustyny. Obecnie ten obraz znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, gdzie również udało nam się być i pomodlić przed tym wizerunkiem. Spacerując urokliwymi uliczkami starego miasta mieliśmy okazję poczuć atmosferę miasta oraz zobaczyć Pałac Prezydencki, a także zwiedzić bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława, czyli katedrę wileńską, w której są złożone relikwie św. Kazimierza – patrona Litwy. Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na odpoczynek, pyszne lody oraz zakupienie pamiątek.

W środę pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Po drodze już po polskiej stronie zajechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej. Tam był czas dziękczynienia we Mszy św., a następnie bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów.