W dzień wspomnienia św. Jadwigi Królowej, 8 czerwca 2021 roku w Krakowie, odbył się XV już Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Mimo pandemicznych ograniczeń przybyło do Katedry Wawelskiej prawie 200 osób: uczniów i nauczycieli ze szkół, noszących imię Świętej Królowej Jadwigi, a także zaproszeni goście, m. in. Konsul Generalny Węgier Pan Tibor Gerencsér, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Małopolskiego Kuratorium Oświaty Pani Dorota Skwarek oraz prezes Sodalicji św. Jadwigi Królowej, Pani Ewa Jadach. Na XV Zjazd przybyli nie tylko uczestnicy ze szkół Małopolski (w tym zwycięzcy IV konkursu wiedzy o św. Jadwidze Królowej w kategorii szkół średnich z Żegociny i laureaci z Nowego Targu), ale także z tak odległych stron jak Białystok, Inowrocław, Gniewków, Tarnowskie Góry, czy Błażowa (laureaci II miejsca w kategorii szkół średnich).
Uroczyste spotkanie było połączone z wręczeniem nagród dla zwycięzców i finalistów IV konkursu wiedzy o Świętej Władczyni, który w tym roku, ze względu na 500 – lecie zawieszenia dzwonu Zygmunt, wymagał od uczestników także wiedzy o historii i znaczeniu dzwonów, zwłaszcza tych wawelskich. Stąd tytuł konkursu: „Od Hermana do Jana Pawła II, czyli historia Polski dzwonami brzmiąca”.
Doroczny zjazd tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta o godzinie 10:00, pod przewodnictwem ks. biskupa Roberta Chrząszcza, koncelebrowana z ks. prałatem Zdzisławem Sochackim, proboszczem Katedry Wawelskiej, ks. prof. Robertem Tyrałą, rektorem UP JP II oraz ks.Sylwestrem Pustułką, katechetą z Żegociny.
Ks. Biskup, w pięknym i mądrym kazaniu, zwrócił uwagę na rolę prawdziwych wzorców w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży, tak różnych od przykładu celebrytów, znanych z mediów społecznościowych. Podkreślił, że królowa Jadwiga była człowiekiem z krwi i kości, a nie królewną z bajki, a Jej miłość i poświęcenie dla Chrystusa, mimo upływu setek lat od śmierci władczyni, wciąż stanowią dla nas niedościgły wzór do naśladowania. Trzeba tylko dobrze poznać swoją Patronkę, aby stała się prawdziwym autorytetem dla młodzieży, ze szkół noszących Jej imię.
Podczas mszy św. pięknie śpiewały najmłodsze dzieci ze SP im. św. Jadwigi Królowej z Krakowa – Nowej Huty, ze skrzypcowym i gitarowym akompaniamentem swoich nauczycielek.
Po zakończeniu liturgii nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu, w tym złotych, srebrnych i brązowych lilii w kategoriach szkół podstawowych i średnich oraz certyfikatów, upoważniających do wstępu na dowolny kierunek papieskiego uniwersytetu dla laureatek I miejsca w kategorii szkól średnich z LO w Żegocinie, które przekazał JM rektor UP JP II, ks. prof. Robert Tyrała.
Następnie uczestnicy zjazdu udali się pod Czarny Krucyfiks, u stóp którego spoczywają relikwie świętej Patronki ich szkół. Tam złożyli piękne purpurowe róże i pod przewodnictwem ks. biskupa oraz jego współcelebransów odmówili Litanię do św. Jadwigi Królowej, odśpiewali Hymn ku czci patronki, a na zakończenie otrzymali błogosławieństwo relikwiami Świętej Królowej.
Po wyjściu z Katedry uczestnicy XV Zjazdu Rodziny Szkół Jadwiżańskich wzięli udział w agape – wspólnym posiłku na dziedzińcu przed Muzeum Katedralnym, gdzie była okazja do indywidualnych spotkań, rozmów, wymiany myśli i snucia planów na przyszłość. Dla chętnych ks. proboszcz Zdzisław Sochacki przygotował możliwość zwiedzenia Katedry, Grobów Królewskich, Wieży Zygmuntowskiej, a także Muzeum Katedralnego. Skorzystało z tej możliwości 10 szkół.
Zakończenie Zjazdu nastąpiło zgodnie z planem przed godziną 15.

 

Poniżej link do relacji p. Bogdana Gancarza z naszego spotkania zamieszczone na stronie „Gościa niedzielnego”:

https://krakow.gosc.pl/doc/6915975.Poklonili-sie-sw-Jadwidze-Krolowej

Oraz galeria zdjęć:

https://krakow.gosc.pl/gal/spis/6915977.XV-Zjazd-Rodziny-Szkol-Jadwizanskich-Krakow-2021