Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Księdza prałata Zdzisława Sochackiego, proboszcza parafii archikatedralnej na Wawelu. Ten niezwykły kapłan odszedł w pierwszy czwartek miesiąca – dzień kapłański. Miał 67 lat.

Ksiądz Zdzisław Sochacki był proboszczem parafii archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu od 2007 roku. Na stanowisko to mianował go ówczesny metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Abp Jędraszewski powiedział o ks. Sochackim: „Wawel był jego wielkim ukochaniem”. I rzeczywiście tak było. Był niezwykłym gospodarzem, który zasłynął z tego, że skupił wokół miejsca relikwii świętej Jadwigi wszystkie szkoły noszące Jej imię. Nie szczędził swojego zdrowia, czasu i sił, by każdego roku w dniu 8 czerwca, w dzień wspomnienia świętej Jadwigi Króla Polski skupić wokół stołu eucharystycznego uczniów ze Szkół Jadwiżańskich. Jego ojcowska wrażliwość zawsze kojarzyła mi się z ewangelią o rozmnożeniu chleba. To właśnie ten Wawelski Proboszcz, był w stanie wyżywić tysięczne tłumy młodzieży przybyłych do Krakowa na coroczne święta swoich szkół. A podejmował nas iście po królewsku: były pierogi, naleśniki, kiełbaski… a On chodził i pilnował, żeby nikt nie odjechał z Krakowa głodny. I tak myślę sobie, że dziś, w Domu Ojca wyszła po Niego Królowa Jadwiga. Tak wiele ich przecież łączyło: troska o każdego człowieka, o jego rozwój duchowy i o dobre wykształcenie młodzieży. Naśladując Odnowicielkę Akademii Krakowskiej – ksiądz proboszcz Sochacki organizował coroczne konkursy wiedzy „O Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej”, zadbał, by patronat nad tym przedsięwzięciem objął Małopolski Kurator Oświaty i Uniwersytet Jana Pawła II. Młodzież uczestnicząc w tych rywalizacjach poznawała swoją Patronkę, uczyła się historii Polski, odkrywała tajniki Katedry Wawelskiej i jej cennych zabytków. Ile trzeba było mądrości, bezinteresowności, ale też ofiarnego serca, żeby zorganizować kilkudniowe konkursy, a potem nagrodzić zwycięzców. W auli naszej żegocińskiej szkoły zawisły także ufundowane przez księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego lilie. Wielu uczniów i nauczycieli ma wspaniałe doświadczenia z pobytów na Wawelu i wspomnienia z konkursów. W minionym roku szkolnym w tej intelektualnej potyczce uczniowie z Żegociny zdobyli indeksy na Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie. Zawsze dla zwycięzców ksiądz Sochacki organizował kilkudniowe wycieczki. A one były po prostu fantastyczne. Myślę, że tylko święty człowiek ma takie spojrzenie na drugiego człowieka, ponieważ po spotkaniu z nim zawsze odchodziliśmy lepsi i z nadzieją. Zawsze otoczeni ojcowską troską.

Ksiądz Prałat Zdzisław Sochacki odwiedził Zespół Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie 19 października 2013 roku. Świętowaliśmy wtedy XX – lecie istnienia naszej szkoły. Został wówczas uhonorowany medalem „Fac quod vides” nr 30. Kapituła odznacza nim ludzi związanych ze szkołą, którzy przyczynili się do jej rozwoju, upiększenia, promocji, rozsławili jej imię, ofiarowali swoje dzieła.

A Kraków podziękował księdzu Sochackiemu brzmieniem Dzwonu Zygmunta. 02.09.2021 r. o godzinie 17.30 „Dzwon dzwonił…”.

Księże prałacie Zdzisławie Sochacki, wierząc w tajemnicę świętych obcowania w imieniu Społeczności Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie, dziękujemy Ci za Twoją ojcowską troskę, której zawsze doświadczaliśmy będąc w Krakowie. Dziękujemy za to, że swoją postawą i życiem przybliżałeś nas do Boga, dziękujemy że miejsce życia Patronki naszej szkoły Świętej Jadwigi stało się naszym domem. Teraz gdy Pan Bóg zaprosił Cię do siebie wypraszaj społeczności naszej szkoły potrzebne łaski.

Agata Flaga