W ostatni dzień czerwca Mszą św. przy relikwiach św. Jadwigi Królowej rozpoczęliśmy naszą wycieczkę do Gniezna – miasta św. Wojciecha. Wycieczka była nagrodą dla zwycięskich drużyn IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Od Hermana do Jana Pawła II, czyli historia Polski dzwonami brzmiąca” o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej.

Pierwszym punktem naszej wyprawy była Częstochowa. Przy Cudownym Obrazie Matki Bożej podziękowaliśmy za ten rok szkolny i wszystkie osiągnięcia, które były naszym udziałem. Umocnieni duchowo i fizycznie – po pysznym obiedzie u sióstr józefitek wyruszyliśmy w dalszą podróż. Wieczorem dotarliśmy do pierwszej stolicy Polski. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na wieczorny spacer po Wzgórzu Lecha, na którym znajduje się Katedra Gnieźnieńska. W trakcie spaceru historię tego miejsca przybliżał nam ks. infułat Jan Kasprowicz – proboszcz Katedry Gnieźnieńskiej.

Następny dzień rozpoczęliśmy od Mszy św. przy relikwiach św. Wojciecha w Katedrze Gnieźnieńskiej. Następnie ks. Proboszcz oprowadził nas po podziemiach Katedry, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć m.in. najstarszy odnaleziony w Polsce napis nagrobkowy z 1006 roku. oraz fragmenty murów bazyliki Mieszka I. Oczywiście jednym z najcenniejszych zabytków są Drzwi Gnieźnieńskie, którym również mogliśmy się przyjrzeć. Drzwi datowane są na 1175 rok. Jest to przepiękne dzieło sztuki przedstawiające życie i śmierć św. Wojciecha, ukazane na 18 obrazach. Odwiedziliśmy również Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Do najcenniejszych eksponatów tego miejsca należą: kielich św. Wojciecha z X w. oraz kielich ufundowany przez Mieszka III Starego dla katedry gnieźnieńskiej. Ponadto można tu zobaczyć szereg XV–wiecznych relikwiarzy, rzeźb sakralnych czy tkanin liturgicznych.

Po przepięknym czasie zwiedzania udaliśmy się z wizytą do arcybiskupa Wojciecha Polaka – Prymasa Polski. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Przybliżyliśmy ks. Arcybiskupowi powód naszej wyprawy do Gniezna i opowiedzieliśmy o konkursie wiedzy o św. Jadwidze Królowej. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Pełni wrażeń wyruszyliśmy w stronę Ostrowa Lednickiego – miejsca, gdzie mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Na wyspie zobaczyliśmy pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą oraz baseny chrzcielne, fundamenty kościoła grodowego z grobowcami, w których, jak się przypuszcza, spoczywał między innymi nieznany z imienia syn Bolesława Chrobrego. Następnie udaliśmy się na Pola Lednickie. To tam co roku odbywają się modlitewne czuwania młodych, które zapoczątkował o. Jan Góra w 1997 roku. Wspólnie przeszliśmy przez „Rybę” – Bramę Trzeciego Tysiąclecia, a nad jeziorem Lednickim, jednym z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął chrzest, pomodliliśmy się za tych, którzy nam przekazali wi

arę. Wieczorem oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na spacer po rynku gnieźnieńskim i pyszne lody.

Dzień trzeci był już naszym dniem powrotu do Krakowa. Po Mszy św. przy relikwiach św. Wojciecha wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze zajechaliśmy jeszcze do Świnic Warckich oraz Głogowca – miejsca urodzin i chrztu świętego świętej Siostry Faustyny. W tym kościele święta Faustyna doznała objawienia i tu znajduje się chrzcielnica, przy której została ochrzczona oraz konfesjonał, przy którym się spowiadała. W pobliskiej wsi Głogowiec, w domu rodzinnym św. Faustyny mieści się niewielkie muzeum, w którym zobaczyliśmy m.in. pamiątki rodzinne i archiwalne fotografie. Pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do domu.