SZKOŁY IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

Jubileusz 25-lecia sandomierskiego Katolika

26 maja  br. rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu szkól katolickich w Sandomierzu. Uroczystość rozpoczęła się  procesją pod przewodnictwem królowej Jadwigi i króla Jagiełły do bazyliki katedralnej. W procesji młodzież niosła relikwie świętej Królowej Jadwigi, które na co dzień przechowywane są w kaplicy szkoły.

Mszy świętej w bazylice katedralnej, przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W modlitwie wzięli udział: siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, nauczyciele, wychowawcy i dyrekcja sandomierskiego „katolika”, przedstawiciele innych szkół oraz rodzice i uczniowie.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o przykazaniu miłości i wynikającej z niego odpowiedzialności za siebie nawzajem. Wspomniał również, że nie wyobraża sobie Sandomierza bez szkolnictwa katolickiego, które ma wielowiekową tradycję. Gorąco podziękował wszystkim, którzy mieli bądź mają w tym swój udział. Zapewnił o modlitwie w intencji sióstr, dyrekcji, nauczycieli i pracowników administracji, uczniów i rodziców oraz życzył, abyśmy mogli dalej owocnie kontynuować to wspaniałe dzieło.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości oddali hołd Królowej Jadwidze, składając w darze czerwoną różę. Następnie wszyscy przeszli procesyjnie z relikwiami św. Jadwigi Królowej do siedziby szkoły. Przed wejściem do budynku zatrzymali się przy figurze patronki, stojącej przed szkołą, gdzie z okazji jubileuszu biskup ordynariusz wraz z dyrektor szkół katolickich s. Agatą Paluch umieścili pamiątkową tablicę. Następnie wszyscy przeszli do auli szkolnej gdzie  miały miejsce okolicznościowe przemówienia, po których wykład na temat edukacyjnych tradycji Sandomierza na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem epoki średniowiecza, wygłosił dr Roman Chyła. Na zakończenie uczniowie wystąpili z programem artystycznym.

Na końcu pragniemy podziękować Szkołom z Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej, które włączyły się w świętowanie jubileuszu 25- lecia ,przesyłając pocztówki z życzeniami z okazji Jubileuszu:

– Zespołowi Szkół w Wólce Podleśnej;

– Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Podwilku;

-Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Klimontowie;

– Zespołowi Szkolno- Przedszkolnemu w Jedlcu;

-Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Rybnej;

– Zespołowi Szkół w Jerzmanowicach;

– Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej;

– Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce