Sandomierscy uczniowie wspominali świętą Jadwigę

 w rocznicę kanonizacji

W patronalne wspomnienie oraz 25. rocznicę kanonizacji Jadwigi Andegaweńskiej, dokonanej przez papieża Jana Pawła II w Krakowie 8 czerwca 1997 roku, społeczność katolickich szkół w Sandomierzu zorganizowała uroczystości upamiętniające ten dzień.

Obchody rozpoczęła procesja z relikwiami świętej z siedziby szkoły, gdzie na co dzień są przechowywane w tamtejszej kaplicy, do katedry sandomierskiej. Podczas Mszy Świętej z uczniami i nauczycielami „katolika” modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz, a także przedstawiciele innych szkół katolickich z diecezji, sandomierzanie oraz turyści, którzy mieli okazję do oddania czci relikwiom świętej Królowej.

Biskup Ordynariusz przypomniał na początku Mszy Świętej słowa św. Jana Pawła II z homilii kanonizacyjnej królowej Jadwigi: „Uczmy się w szkole św. Jadwigi, jak wypełniać to przykazanie miłości”. – Hagiografowie przedstawiają często naszą świętą podczas modlitwy przed cudownym krucyfiksem w katedrze na Wawelu. To właśnie od Chrystusa uczyła się Jadwiga miłości oraz czerpała inspiracje. Naśladujcie ją, a wasze życie będzie udane – zachęcał biskup Nitkiewicz.

Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył ks. Szymon Brodowski, prefekt katolickich szkół w Sandomierzu. W kazaniu nawiązał do Ewangelii, w której czytaliśmy o wypełnieniu prawa przez Jezusa. Wskazał, że w życiu każdego człowieka obowiązują zasady, które czasami trudno przyjąć i zaakceptować. Wówczas do głosu powinna dojść miłość, która jest doskonałym wypełnieniem prawa. – Św. Jadwiga w ten sposób podchodziła do wymagań, które stawiała przed nią Boża Opatrzność.

Po Mszy Świętej wszyscy zebrani oddali hołd Królowej Jadwidze, składając w darze czerwone róże.

Następnie w uroczystej procesji relikwie zostały przeniesione do szkolnej kaplicy. W szkolnej auli kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Karol Bury, poprowadził spotkanie, w którym uczestniczyła św. Jadwiga i Zawisza Czarny z Garbowa.