Poświęcenie ogrodu świętej Jadwigi Królowej przy Katolickich Szkołach w Sandomierzu.

W poniedziałkowe przedpołudnie 27 czerwca, kardynał Gerhard Müller były prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary w Watykanie i biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz uczestniczyli  w otwarciu i poświęceniu ogrodu edukacyjnego przy Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu.

Podczas uroczystości kardynał powiedział, że szkoła razem z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego życia, dobrego wychowania, a nie egoizmu. Przypomniał, że Bóg tworząc człowieka nie zostawił go na pustyni tylko w ogrodzie, dlatego wszyscy razem mamy prawo współtworzyć takie miejsca. Hierarcha przyjechał na zaproszenie biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który powiedział, że obecność kardynała w Szkole Podstawowej i Liceum Katolickim im. św. Królowej Jadwigi w Sandomierzu ma wymiar wzmacniający pozycję tego rodzaju szkół, ponieważ Kościół jest często atakowany za organizowanie szkolnictwa. Tymczasem wyniki jakie osiągają uczniowie na poziomie intelektualnym oraz czysto ludzkim świadczą o tym, że takie szkoły są potrzebne i dobrze że tego rodzaju placówka istnieje w Sandomierzu.

Ksiądz biskup ordynariusz ufundował tablice informacyjne znajdujące się w ogrodzie. Są one ustawione wzdłuż jednej ze ścieżek. Tablice zwierają informacje  m.in. o ziołach z lasu i ogrodu, o interesujących krzewach, drzewach iglastych, o tym kto mieszka w dziuplach. Jest także ścieżka sensoryczna, którą trzeba pokonać boso. Poszczególne odcinki tej ścieżki są wyłożone szyszkami, korą, kamieniami, drewnianymi krążkami oraz piachem.

 Jak powiedziała siostra Dyrektor- s. Agata Paluch- w ogrodzie będą mogły odbywać się lekcje przyrody, lekcje wychowawcze i inne. Uczniowie będą tu spędzać czas na przerwach w ciepłe dni . Ogród jest dostępny dla wszystkich, nie tylko dla uczniów i nauczycieli. To początek budowania tego ogrodu, bo będzie się on cały czas rozwijał. Wejście do ogrodu jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a wita ich figura Świętej Królowej Jadwigi, którą wyeksponowano na postumencie. Figura zaprasza do ogrodu, liczy sobie 25 lat i była bardzo zniszczona przez warunki atmosferyczne. Teraz została odnowiona, wyczyszczona w odpowiedni sposób i zaimpregnowana.

Zielone tereny przy szkole zaaranżowała Magdalena Kossak, mama uczniów, która zdradziła, że to dopiero początek wykorzystania przestrzeni.  Po drugiej stronie ogrodu mają stanąć donice z mini ogródkami. Dzieci będą same sadziły rośliny i obserwowały ich zmianę. Powstanie również także część rekreacyjna służąca do odpoczynku.

 Uroczyste otwarcie ścieżki podsumował występ uczennicy Emilki i wspólny poczęstunek w ogrodzie.